Galerie zdjęć
   
Dźwięk dzwonów z Klasztoru Monte Cassino:

Pieśń "Graduale"

Polecamy:
Tanie bilety autokarowe
Biuro podróży Kraśnik

 

Żołnierki modlitewnik i śpiewnik "Panie pozostań z nami"

Szanowni Internauci

Po naszych bliskich z armii generała Andersa pozostały nam niezwykle ciekawe pamiątki. Jedną z nich jest zapewne żołnierski modlitewnik i śpiewnik "Panie Pozostań z Nami" opracowany przez Duszpasterstwo Polowe Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i wydany w Jerozolimie w 1942 r. Otrzymałem go wraz z zawartością depozytu wojennego mego stryja plutonowego Józefa Nickowskiego kierowcy czołgu Sherman, który to pozostał w "Gardzieli" i jest pomnikiem Pułku 4 Pancernego "Skorpion".

Modlitewnik ten jest niezwykłym połączeniem książeczki do nabożeństwa z zasadami żołnierskich powinności, pewnym kształtem regulaminu wojskowego. Jego treść pięknymi słowami podkreśla takie żołnierskie przymioty jak: patriotyzm, męstwo, godność i prawość żołnierską. Zauroczony niezwykłą wartością patriotyczną, wychowawczą i religijną tegoż modlitewnika wystąpiłem do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o uratowanie od zapomnienia tej niezwykłej, opromienionej wojenną sławą książeczki, tym bardziej cennej ponieważ w kraju jest ich zaledwie kilka sztuk.

W wyniku poczynionych starań Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w sierpniu 2012 roku wydało reprint tegoż modlitewnika, wzbogacony o słowo wstępne Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Wydawnictwo to ukazało się w malutkim nakładzie - 100szt, bez możliwości ich zakupu, jednakże Kuria Polowa Wojska Polskiego wyraziła zgodę na wprowadzenie do sieci internet reprintu omawianego modlitewnika.

Szanowni Państwo bardzo serdecznie zapraszam do zapoznania się z nadal aktualną treścią tej pięknej, historycznej książeczki.

L. Niekowski

Modlitewnik do pobrania w wersji pdf:

montecassino.org.pl © 2009 | Aktualności | O nas | O bitwie | Multimedia | Cmentarze | Kontakt | wykonanie: graffitiDruk.pl